Friday Reader: The Cost of Your Lifestyle – in Pizzas

pizzapie

The bachelor(ette) life has its perks.

Hello, Netflix binges and judgment-free beer time. But it’s also full of tough decisions, like whether to purchase necessities like cleaning supplies and healthy groceries — or to order a pizza instead.

Before you start prioritizing the building blocks of your future, consult this guide which judges all investments based on potential pies that could have been purchased.

Fine Print: Prices are calculated based on an average of a Domino’s Pizza, Pizza Hut and Papa John’s Pizza large, one-topping pizza, without deals or delivery fees, in Charleston, South Carolina. That comes to $13.76. The price of household items are compiled online from retailers, as noted in source lines.

Basic cleaning supplies = worth it.

Basic cleaning supplies = worth it.

To make a pizza or buy a pizza, that is the question.

To make a pizza or buy a pizza, that is the question.

You could buy a week of groceries for the same cost as 4.73 pizzas.

You could buy a week of groceries for the same cost as 4.73 pizzas.

6.5 pizzas. That's what you're missing out on when you subscribe to cable.

6.5 pizzas. That’s what you’re missing out on when you subscribe to cable.

"Throw pillows cost 5 pizzas?!" Direct reporter quote.

“Throw pillows cost 5 pizzas?!” Direct reporter quote.

Gym membership (with initiation fee) or pizza? Your first month's membership at Equinox, a high-end gym, costs the same as sitting on the sofa with almost a pizza a day. Decisions, decisions...

Gym membership (with initiation fee) or pizza? Your first month’s membership at Equinox, a high-end gym, costs the same as sitting on the sofa with almost a pizza a day. Decisions, decisions…

Deck the halls... with 5.9 pizzas? The cost of a fake Christmas tree (without the ornaments, and the presents underneath, of course) could get you a bounty of pizza.

Deck the halls… with 5.9 pizzas? The cost of a fake Christmas tree (without the ornaments, and the presents underneath, of course) could get you a bounty of pizza.

Coffee table or pizza? You could eat almost 3 pizzas for the same price as the thing you would put said pizzas on.

Coffee table or pizza? You could eat almost 3 pizzas for the same price as the thing you would put said pizzas on.

Paper towels or pizza? Every time you bypass purchasing paper goods, you're saving yourself the same money as 1.15 pizzas. But what happens when you spill?

Paper towels or pizza? Every time you bypass purchasing paper goods, you’re saving yourself the same money as 1.15 pizzas. But what happens when you spill?

Turkey or pizza? You could eat 16 (!) pounds of turkey for the same price as 1.3 pizzas. In the big scheme of cheesy goodness, is it worth it?

Turkey or pizza? You could eat 16 (!) pounds of turkey for the same price as 1.3 pizzas. In the big scheme of cheesy goodness, is it worth it?

Crash

Advertisements